Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Mobilne urządzenie wspomagające resuscytację krążeniowo-oddechową


Celem projektu jest stworzenie urządzenia wspomagającego resuscytację krążeniowo-oddechową. Będzie to urządzenie mobilne, stosowane przez ratowników medycznych, którego zadaniem będzie uciskanie klatki piersiowej, celem odciążenia pracy medyków oraz pomocy w sytuacjach, gdzie wymagane jest udzielenie pomocy większej grupie osób.

Urządzenie wykonywać będzie w odpowiednim rytmie uciski o stałej głębokości, co ma skutkować przywróceniem funkcji życiowych poszkodowanego. Zakładamy zrealizowanie siły naciskowej na drodze pneumatycznej, przez gumowy miech, a także wyposażenie urządzenia w akumulator, dzięki czemu nie będzie potrzebne dostarczenie zasilania zewnętrznego. Sprzęt ma także posiadać odpowiednią aparaturę rejestrującą funkcje życiowe, tak aby jego praca została przerwana w momencie przywrócenia funkcji życiowych u poszkodowanego.

Wszystkie elementy konstrukcyjne są projektowane z myślą o jak najbezpieczniejszym ułożeniu osoby poszkodowanej oraz o tym, aby urządzenie podczas pracy zachowywało swoją stabilną pozycję, która pozwala na realizacje ucisków w wyznaczonym miejscu.
Wszystkie podzespoły, z wyjątkiem mechanicznych, stworzone będą metodą wytwarzania przyrostowego, z materiałów medycznych, które mogą być poddawane sterylizacji po każdorazowym użyciu urządzenia. Zakładane użyte elementy mechaniczne są artykułami dostępnymi powszechnie w handlu.

Obecnie pracujemy nad dobraniem odpowiednich materiałów do stworzenia podzespołów oraz przeprowadzamy analizy wytrzymałościowe poszczególnych elementów, celem stworzenia odpowiedniej geometrii.

obrazek